Lato to czas, gdy dni stają się dłuższe, a dzieci mogą cieszyć się dodatkowym snem i nieco luźniejszym harmonogramem. Niestety, zakończenie wakacji oznacza konieczność powrotu do regularnych obowiązków, w tym wczesnego wstawania. Na szczęście trenerzy snu Zazu mogą okazać się niezastąpionymi sojusznikami, zarówno w przygotowaniach do przedszkolnego lub szkolnego poranka, jak i w nauce wstawania o odpowiedniej porze.
Przygotowanie do nowego harmonogramu dnia: Zakończenie wakacji to dobry moment, by stopniowo przyzwyczajać dzieci do nowego harmonogramu dnia, jaki czeka je od września. Trenerzy snu Zazu pozwalają na stopniowe dostosowanie czasu wstawania i kładzenia się spać, pomagając organizmowi dziecka przystosować się do zmiany rytmu krok po kroku, dzień po dniu. Niezależnie od tego czy nasze dziecko w okresie wakacji spało do południa czy tez budziło się bardzo wcześnie rano.
Jak działają trenerzy snu? Zazu posiada w swojej ofercie kilka różnych modeli, ale podstawowa zasada ich działania jest taka sama dla wszystkich. Stopniowo przesuwamy czas budzenia i kładzenia się spać. Dzień po dniu zegarek ustawiany jest kilka minut wcześniej lub później, w zależności od potrzeb. To pozwala ciału na naturalne przyzwyczajenie się do nowego rytmu, bez dodatkowego stresu, który i tak niejednokrotnie towarzyszy pierwszym dniom nowego roku szkolnego lub przedszkolnego.
Sygnalizacja świetlna: Trenerzy snu Davy i Brody posiadają wyjątkową funkcję sygnalizacji świetlnej, która jest dodatkowym wsparciem dla dzieci, które nie znają się jeszcze na tradycyjnym zegarku. Uczy ona w intuicyjny sposób, jak rozpoznawać różne pory dnia i nocy. Kiedy zapala się kolor czerwony, oznacza to porę spania, pomarańczowy zachęca do jeszcze chwili lenistwa w łóżku, a zielony sygnalizuje, że można wstać. Jeśli nasze dzieci wstają zbyt wcześnie, a my chcemy przyzwyczaić je do późniejszego wstawania, warto przygotować obok dziecięcego łóżka, jakieś książki lub zabawki, które umilą dziecku oczekiwanie na zielone światło
Rutynowe czynności: Aby dodatkowo wesprzeć dziecko przed pójściem do przedszkola lub szkoły, warto zadbać o rutynowe czynności przed snem. Regularnie wykonywane wieczorne czynności, takie jak kąpiel, przytulanie, czy wspólne czytanie książek, tworzą poczucie bezpieczeństwa i spokoju. To z kolei ułatwia dziecku zasypianie i poprawia jakość snu. Maluch będzie bardziej zregenerowany przed kolejnym dniem nowych obowiązków.
Lęk przed przedszkolem: Pierwsze dni w szkole lub przedszkolu często bywają trudne i mogą budzić u dziecka niepokój. Nie tyko wtedy, gdy maluch zaczyna naukę w nowej placówce, ale także wtedy, gdy do niej wraca po wakacyjnej przerwie. Warto w rozmowie z dzieckiem skupić się na pozytywnych aspektach przedszkola lub szkoły i wspólnie zwalczyć lęk. Opowiadanie o zabawach, nowych przyjaciołach i fascynujących doświadczeniach może pomóc maluchowi spojrzeć na przedszkole lub szkołę z radością.
Przyjaciel dobry na wszystko: W dniu rozpoczęcia nauki spakuj dziecku ulubioną przytulankę, która pomoże mu przetrwać pierwsze dni. Przytulny Brody chętnie pomoże, sprawdzając się nie tylko jako trener snu, ale także ulubiona zabawka!
Pamiętaj! Adaptacja dziecka to proces, który może chwilę potrwać. Warto więc zawczasu się do niego przygotować, by maluch wszedł w nową rzeczywistość w jak najlepszej formie psychicznej i fizycznej.